Fogamzásgátlás régen: mit tettek “oda” az óvszer előtt?

Bárány: a fogamzásgátlás régi módszerei közé tartozott a báránybél használata
2024. augusztus 22

Az óvszer a legkönnyebben elérhető fogamzásgátló, és az egyetlen, ami megvéd a nemi úton terjedő fertőzésektől. Gondolj csak bele, hogy milyen volt a fogamzásgátlás régen! Csak kicsit több, mint 100 éve létezik a világon a mostani formájában óvszer, előtte – mai szemmel – egészen váratlan megoldásokat találtak ki az emberek, hogy elkerüljék a nem kívánt terhességet.

Báránybél, szivacs, különböző növények és anyagok – az elmúlt évezredekben rengeteg dologgal próbálták megakadályozni a terhességet. Elképesztő belegondolni, hogy mennyire korlátozva volt a nők lehetősége, hiszen ők minden egyes aktussal a terhesség kockázatát vállalták – ha akarták, ha nem.

Fogamzásgátlás régen

A gumióvszer felfedezése előtt az óvszerek sokféle formában és anyagból készültek a világ különböző kultúráiban. A óvszerek használata már az ókorban elterjedt volt a történészek szerint. Persze egyáltalán ne olyanra gondolj, mint a mai latex gumik! Ezeket nem tudták olyan könnyen feltenni, egyáltalán nem voltak szakadásbiztosak, ugyanakkor mégis felismerték, hogy nemcsak a terhességtől, hanem a betegségektől is megvédenek.

Az ókori Egyiptomban, körülbelül i.e. 3000 körül, az emberek különféle anyagokat használtak óvszernek: állati belet, lenvásznat vagy papírt. Az egyik legjobban dokumentált ókori egyiptomi fogamzásgátló módszer állítólag egy spermiumölő “koktél” volt. Krokodiltrágyából, mézből és különböző növényi rostokból készített szert tettek a hüvelybe, abban a reményben, hogy megakadályozzák a spermiumok találkozását a petesejttel. Jajj… 😖

Bél és hólyag

Állítólag az ókori Rómában is nagyon elterjedt volt az óvszerek használata. Ők főleg disznóbélből készítették vagy felnőtt állatok hólyagjából. Kínában is létezett a gumióvszer előtti időszakban “óvszer”. Ők növényi anyagokból, például fűből készült védőeszközöket használtak a szexuális érintkezés során.

Középkor és a babonák

A középkorban az egyház nem volt a fogamzásgátlás híve, így maradtak a babonák és az igencsak kockázatos fogamzásgátlási módszerek. Az egyik gyakori módszer a gyapjúból, állati szarvból vagy más természetes anyagokból készült “pesszáriumok” hüvelybe helyezése volt, hasonlóan az ókori görög és római gyakorlatokhoz. A nők kísérleteztek köpetoldatokkal is, olyan anyagokat használva, mint a higany vagy az ólom, amelyekről azt hitték, hogy spermiumölő tulajdonságokkal rendelkeznek. Belegondolni is ijesztő, hogy mennyire mérgező módszerek voltak ezek.

Fogamzásgátlás régen: állati hártyából készített óvszer az 1900-as évekből
Fogamzásgátlás régen: állati hártyából készített óvszer az 1900-as évekből

Aztán a 18. század végén és a 19. század elején a szivacs és a bélanyagok mellett a lepedőkből és textíliákból készült óvszerek is elterjedtek Európában. Ezek a módszerek még mindig nem voltak megbízhatóak, és sok esetben egészségügyi kockázatokat hordozhattak. El sem merjük képzelni, hogy mégis hogyan szuszakoltak be egy textilóvszer borította péniszt “oda”… És akkor még rendes síkosítók sem voltak. Bár biztosan megoldották azt is, de az már egy másik cikk. 😌

Éljen a vulkanizálás!

Az óvszerek modern formájának kifejlesztése az 19. század második felében kezdődött, amikor Charles Goodyear 1839-ben felfedezte a vulkanizálás technológiáját, amely forradalmasította a gumi feldolgozását. A vulkanizálás során a nyers gumit kénnel keverték, majd hőkezelésnek tették ki, ami stabilizálta a gumi anyagának szerkezetét, javította a tartósságát, rugalmasságát és vízállóságát.

Ez a folyamat lehetővé tette, hogy a gumi óvszerek vékonyabbá és egyben erősebbé váljanak, mint elődjeik. A vulkanizált gumi óvszerek nemcsak megbízhatóbbak voltak a védelem szempontjából, hanem sokkal higiénikusabbak is.

Az 1870-es évekre már tömeges gyártásba kezdtek. A gumi óvszerek elfogadása és népszerűsége segítette elő a szexuális felvilágosítást és a családtervezés kultúrájának elterjedését is. Szóval a gumióvszernek nemcsak a biztonságos és higiénikus fogamzásgátlást köszönhetjük. Hanem azt is, hogy felmerült a világban az, hogy a szexuális edukáció mennyire fontos!

Óvszerek rózsaszín háttéren

Így visszanézve azért nagyon örülünk, hogy feltalálták a latex óvszert, és nem kell juhbéllel bajlódni! 😅 Gyere és iratkozz fel a hírlevelünkre, ha még nem tetted meg, és vásárolj kedvezményesen a masculan webshopjában!

1

Vélemény, hozzászólás?